Факти про вроджені вади розвитку у Рівненській області

(НЕ ВПЛИВ ЧОРНОБИЛЯ??? ЧОМУ?)

Прес-реліз, 24.04.2025

В УКРАЇНІ Є ЕПІДЕМІЯ СПІНИ БІФІДИ. ЇЇ МОЖНА ЗМЕНШИТИ.
ДІТИ ЗІ СПІНОЮ БІФІДОЮ ПОТРЕБУЮТЬ ВАШОЇ ДОПОМОГИ.

За підтримки міністерства охорони здоров’я України, Рівненської обласної державної адміністрації та за міжнародної співпраці з ініціативи міжнародного координатора програм «ОМНІ-мережі для дітей», професора Володимира Вертелецького (https://en.wikipedia.org/wiki/Wladimir_Wertelecki), у Рівненській області у 2000 році запроваджено моніториг вроджених вад розвитку (ВВР) за міжнародними стандартами, в рамках якого на базі КП «РОКЛДЦ ім. В. Поліщука» РОР (РОКЛДЦ) ведеться обласний реєстр новонароджених і обласний реєстр ВВР. Завдяки цьому Рівненщина представляє Україну у складі Програми запобігання ВВР ОМНІ-мережі в кількох авторитетних міжнародних організаціях, серед яких EUROCAT (Європейська організація систем моніторингу ВВР) та ICBDSR (Міжнародна Палата з  Моніторингу і Досліджень ВВР). Ми вдячні багатьом нашим колегам і лікарям Рівненської, Волинської, Хмельницької областей та за  межами України, без яких ці наукові дослідження не могли б здійснитися.

Багаторічні дослідження ВВР демонструють, що у Рівненській області популяційні частоти таких ВВР як краніорахішизис, розщілина хребта – spina bifida, мікроцефалія, мікрофтальмія є статистично значущо вищими у північних поліських районах, забруднених чорнобильськими радіонуклідами, і є серед найвищих в Європі. Загальна частота вад невральної трубки – ВНТ (аненцефалії, краніорахішизису, spina bifida та енцефалоцеле) у Рівненській області є найвищою у Європі (19,9 на 10 000 живонароджених). Важливо зазначити, що ще вища частота вад невральної трубки постійно реєструється в поліських районах області – 23,1 на 10 000 живонароджених, тоді як в неполіських районах вона становить 16,8. У поліських районах спостерігається також висока частота мікроцефалії та мікрофтальмії.

У 2011-2019 рр. в РОКЛДЦ було проведено вимірювання рівнів інкорпорованого Cs137 серед 15139 вагітних жінок, за результатами якого встановлено, що середнє накопичення радіоцезію в організмі серед вагітних з північних поліських районів становило 2440 Бк, а з неполіського регіону області – 756 Бк. У 382 вагітних з Полісся рівень накопичення Cs137 відповідав 100 Бк/кг, тоді як такий рівень було відмічено лише у 3 вагітних з неполіського регіону. Слід зазначити, що ембіон/плід у 20 разів чутливіший до впливу радіації, ніж організм дорослої людини. Співпадіння підвищених частот зазначених вище вроджених вад та високі рівні інкорпорованого Cs137 серед вагітних жінок з поліських районів вказують на їх асоціацію.

Ці результати контрастують з твердженнями Міжнародної агенції з атомної енергетики, діяльність якої підтримує ВООЗ, про те, що чорнобильська радіація не є причиною підвищеної частоти вроджених вад, зокрема, spina bifida. Слід зазначити, що після Чорнобильської катастрофи було визначено, що найбільш забруднені іонізуючою радіацією території знаходяться в основному в північно-західній частині України, а поліські грунти мають один з найвищих відомих в Україні коефіцієнтів передачі Cs137 з грунту до харчового ланцюга. Ці природні особливості та характеристики життєдіяльності, зокрема, харчування населення в поліських районах області призводять до хронічного накопичення радіонуклідів (серед яких і Cs137) в організмі. Тому на нашу думку, поки не буде доведене протилежне, доцільно вважати, що тривале накопичення радіонуклідів вагітними жінками має тератогенний (призводить до виникнення ВВР) і мутагенний вплив.

Як запобігти spina bifida та багатьом іншим ВВР? Чи це можливо? По-перше – можна знизити вплив радіації, забравши її джерела: а джерела – це забруднена вода та харчові продукти, які люди  споживають, і дим, який вони вдихають. По-друге – можна знизити частоту спіна біфіда безпосередньо. Як? За допомогою збагачення борошна фолієвою кислотою (вітаміном В9), як це впровадили понад 100 країн світу і де продемонстровано, що це безпечно і ефективно. Всесвітній досвід свідчить, що вживання фолієвої кислоти в преконцепційному періоді на 50- 70% знижує частоту вад невральної трубки. Чому ж борошно в Україні не збагачується фолієвою кислотою? Чому?

Пропонуємо Вам ознайомитися із серією відеомодулів професора Володимира Вертелецького про аномалії розвитку у дітей на сторінці «ОМНІ-мережі для дітей» на YouTube.

Оновлено: 24/04/2025 — 17:15