Всесвітній тиждень обізнаності про фолієву кислоту

3-9 січня 2022 року

Всесвітній тиждень обізнаності про фолієву кислоту – це можливість підвищити рівень знань та посилити зусилля у навчанні жінок репродуктивного віку і матерів щодо ролі фолієвої кислоти у профілактиці важких вроджених вад хребта та мозку. Ці аномалії – розщеплення хребта (спіна біфіда) та аненцефалія – є  вадами нервової трубки (ВНТ), які виникають на дуже ранніх термінах вагітності, ще до того, як більшість жінок навіть дізнаються про свою вагітність.

Фолієва кислота (вітамін В9) є синтетичним гомологом фолатів, необхідних для правильного росту клітин. Фолати залучені до синтезу ДНК і тому дуже важливі для швидкого поділу клітин, що відбувається на ранніх етапах розвитку плоду. Вони також беруть участь у метилюванні ДНК, а значить і у регуляції генів. Тому відкриття того, що вживання фолієвої кислоти жінками репродуктивного віку в периконцепційному періоді (перед зачаттям і під час перших тижнів вагітності) може запобігти вадам невральної трубки, деяким вродженим вадам серця і, можливо, іншим вадам розвитку, є видатною подією. Рекомендації щодо підвищення споживання фолієвої кислоти полягають у трьох підходах:

  • сприяти збільшенню споживання продуктів харчування, багатих на фолати;
  • сприяти використанню вітамінів, що містять фолієву кислоту;
  • додатково збагачувати харчові продукти фолієвою кислотою.

Чи знали Ви що?

  • Тільки 10-15 % жінок знають, що потрібно приймати фолієву кислоту до вагітності та в перші тижні вагітності.
  • Жінки повідомляють, що вони ймовірніше будуть приймати фолієву кислоту, якщо це порадить зробити їхній лікар.

Час та дозування:

  • Щодня! ВНТ виникають на 3-4 тижні вагітності, ще до того як більшість жінок дізнаються, що вагітні.
  • Незалежно від намірів щодо вагітності: приблизно половина всіх вагітностей є незапланованими.
  • 400 мкг (0,4 мг) фолієвої кислоти потрібно приймати щоденно жінкам, які можуть завагітніти.

Щоб запобігти повторним випадкам ВНТ потрібно приймати 4000 мкг (4,0 мг) фолієвої кислоти щоденно в периконцепційному періоді.

За даними моніторингу вроджених вад розвитку за стандартами EUROCAT у 2000-2019 рр. частота ВНТ у Рівненській області є настільки високою (біля 20,0 на 10000 новонароджених), що це можна було б назвати епідемією. Ще вища частота ВНТ – найвища у Європі – спостерігається у рівненському Поліссі. Найвищою у Європі є також смертність українських дітей від вроджених вад, зокрема, від ВНТ.

Ключем до вирішення цих важливих проблем, які стосуються збереження здоров’я і життя українських дітей, може стати запровадження у нашій країні ефективної профілактики вроджених вад розвитку.  А саме – збагачення борошна фолієвою кислотою (вітаміном В9) та іншими вітамінами і мікроелементами відповідно до стандартів ВООЗ. Відомо, що понад 80 країн запровадили програми збагачення (фортифікації)  борошна фолієвою кислотою і продемонстрували зниження частоти вад невральної трубки щонайменше на 50%, безпечність для здоров’я населення та позитивний економічний ефект. Наприклад, у США і Канаді такі програми діють вже понад 20 років. Нещодавно фортифікація борошна запроваджена і у Великобританії.

У Верховній Раді України розглядається законопроєкт № 5657 «Про фортифікацію борошна». Запровадження такої важливої ініціативи щодо громадського здоров’я підтримали депутати Рівненської та кількох інших обласних рад, науковці, Асоціація нейрохірургів, Світова Федерація Українських Жіночих Організацій, лікарі та батьки. Отримані понад 200 листів підтримки, які були надіслані з усіх областей України, а також від авторитетних міжнародних експертів. Слід зазначити, що розгляд законопроєкту № 5657 координується комітетом агрополітики, а дискусії, на жаль, стосуються переважно  інтересів бізнесу, хоч  ВНТ є причиною смертності і страждань українських дітей.

МИ, ВИ і ВСІ можемо додати свої зусилля з метою зниження частоти ВНТ та  пов‘язаної з вродженими вадами дитячої смертності, принаймні до рівня, який існує в Євросоюзі. Тому МИ, ВИ і ВСІ маємо не тільки можливість, але й обов’язок бути свідомими і обізнаними, щоб розпізнати і виключити фактори ризику вроджених вад і смертності, яким можна запобігти. Ми разом з колегами з МБФ «ОМНІ-мережа для дітей» підготували інформаційні матеріали на  актуальну тематику, призначені для медичних працівників, їхніх пацієнтів та зацікавлених членів громади. Наприклад, коротке відео про необхідність профілактики вад невральної трубки: https://youtu.be/t4hMTpenN6s.

Понад 3000 учасників з кожної областіУкраїни взяли участь у серії з 10 вебінарів про опіку і профілактику спіни біфіди «Spina Bifida – гідроцефалія: основи міждисциплінарної опіки», яка була проведена навесні 2021 року. Ці та інші вебінари доступні для перегляду (http://webinars.medword.net/list-ukr/).

Більше інформації Ви можете отримати за поданими нижче посиланнями:

«Найкращий старт у житті –  це народження без вроджених вад розвитку, яким  можна запобігти»

Підготувала Любов Євтушок, зав. обласним медико-генетичним центром РОКЛДЦ ім. В. Поліщука, медичний координатор ОМНІ-мережі.

Оновлено: 12/01/2022 — 10:38