Вроджені вади розвитку – головна причина малюкової смертності в розвинутих країнах світу.
Мета цього Дня у всьому світі – покращити поінформованість суспільства про причини ВВР, запровадити програми первинної профілактики ВВР, розширити мережу інформаційних ресурсів і служб з опіки хворих та їхніх родин.
Проблеми, пов‘язані з ВВР, особливо актуальні в Україні. Популяційний моніторинг ВВР за міжнародними стандартами, який проводиться понад 15 років у Рівненській, Волинській, Хмельницькій областях, щорічно виявляє понад 1500 уражених вадами немовлят. ВВР є причиною біля 25% випадків малюкової (у віці до 1 року) смертності (у Рівненській області це біля 40 дітей щороку).
Багато ВВР можна попередити. Так, 50% вад невральної трубки (ВНТ) можна запобігти за допомогою фортифікації (збагачення) борошна фолієвою кислотою (вітаміном В9), яка не проводиться в Україні (http://ceo.medword.net/?lectures=folic-acid-flour-fortification-initiative). Такі програми вже запроваджені в понад 70 країнах світу та діють понад 20 років. Час та мільйони людей, охоплені програмами, не продемонстрували жодних доказів того, що збагачення вітаміном В9 є шкідливим. Треба зауважити, що частота ВНТ в Україні є найвищою у Європі. За 2000-2015 рр. у Рівненській, Хмельницькій та Волинській областях зареєстровано 1276 випадків ВНТ, із яких щонайменше 650 могли б народитися здоровими за умови запровадження в Україні фортифікації борошна фолієвою кислотою. За підрахунками експертів, завдяки фортифікації борошна фолієвою кислотою в Україні щорічно можна було б запобігти 800 випадкам ВНТ, а значить врятувати від смерті і пожиттєвої інвалідності 800 дітей! Профілактика ВНТ є економічно вигідною, адже витрати на фортифікацію борошна фолієвою кислотою є в 20 разів меншими від витрат на медичну опіку. В Україні вже виробляється фортифіковане фолієвою кислотою борошно, але лише на експорт. Впровадження обов’язкового збагачення борошна фолієвою кислотою в Україні є життєво необхідним, можливим та невідкладним.
Пренатальний вплив алкоголю є однією з найчастіших причин порушення розумового розвитку дітей. Наші дослідження свідчать, що понад 3% вагітних жінок вживають алкоголь у значних дозах, що може призвести до ураження дитини ще до народження. Діти з алкогольним синдромом плода (АСП) є під загрозою соціального сирітства, бо 41% з них потрапляє в Будинки дитини. Діти із АСП часто помирають, не досягнувши 1-річного віку (7,1%)!
Іонізуюча радіація вважається одним із вагомих факторів, які спричиняють виникнення ВВР. Для України ця обставина є дуже актуальною у зв‘язку із наслідками Чорнобильської катастрофи.
МБФ «ОМНІ-мережа для дітей» привертає увагу адміністраторів громадського здоров’я, українського суспільства, моніторингових систем ВВР та міжнародної спільноти до епідемії вад невральної трубки, якій можна запобігти. Підтримуємо глобальну ініціативу попередження вроджених вад розвитку, а саме збагачення (фортифікації) продуктів харчування вітаміном В9 (фолієвою кислотою). МБФ «ОМНІ-мережа для дітей» та ще понад 50 провідних міжнародних організацій, що представляють глобальні спільноти з питань харчування та здоров’я дітей, підписали лист-звернення на підтримку проекту резолюції «Прискорення зусиль із запобігання дефіциту мікроелементів та його наслідків, включаючи розщелину хребта та інші дефекти нервової трубки, шляхом безпечного та ефективного збагачення їжі» ухваленого Виконавчою радою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у порядку денному сімдесят шостої Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я.
Від часу повномасштабного російського вторгнення в Україну МБФ «ОМНІ-мережа для дітей започаткувала ініціативу «Допоможіть нам допомогти їм» – ініціативу допомоги українським дітям з особливими потребами.
Запрошуємо долучитись та поширити!
Також запрошуємо Вас ознайомитися з відеофільмами та матеріалами про профілактику ВВР:
Впровадження обов’язкового збагачення борошна фолієвою кислотою в Україні є життєво необхідним, можливим та невідкладним. Кількість ВНТ можна зменшити на 50%.
Українська тератологічна інформаційна система (УТІС) – сайт про негативний пренатальний вплив ліків та інших тератогенних чинників на здоров’я дітей.