Нова резолюція Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я (WHA) про прискорення зусиль із фортифікації продуктів харчування мікроелементами

ЕПІДЕМІЯ SPINA BIFIDA В УКРАЇНІ

Частоту spina bifida можна зменшити на понад 50% за умови достатнього споживання фолієвої кислоти (ФК) з продуктами харчування. Відомо, що в більшості країн добове споживання ФК до, під час та після вагітності є недостатнім. В Україні за підтримки ОМНІ-мережі здійснюється моніторинг вроджених вад і spina bifida, включно. За результатами моніторингу, у 2000-2019 рр. частота вад невральної трубки  і spina bifida, зокрема, була найвищою в Європі. Причому частота spina bifida в деяких регіонах України в 2 рази перевищує цей показник в країнах Європи. Частішими є також й інші вади. Цю інформацію можна дізнатись у ОМНІ-мережі або в EUROCAT (мережа популяційних реєстрів вроджених вад  в Європі, до якої належить і ОМНІ-мережа). Ініціатива щодо прискорення зусиль із фортифікації продуктів харчування мікроелементами, схвалена WHA, була подана Глобальним альянсом з профілактики spina bifida (GAPSBiF), до якого також належить наша ОМНІ-мережа.

Делегати Сімдесят шостої Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я прийняли резолюцію про інтенсифікацію заходів із запобігання дефіциту мікроелементів шляхом безпечної та ефективної фортифікації продуктів харчування. Резолюція закликає держави-члени ухвалювати рішення щодо фортифікації продуктів харчування мікроелементами і/або забезпечення їх додаткового споживання, а також розглянути можливості посилення механізмів фінансування та моніторингу прийнятих рішень.

Резолюцію внесли Австралія, Бразилія, Канада, Чилі, Колумбія, Еквадор, Європейський союз і його 27 держав-членів, Ізраїль, Малайзія та Парагвай.

Резолюція отримала широку підтримку громадянського суспільства: 50 організацій, включно із  Міжнародною палатою з моніторингу та досліджень вроджених вад розвитку (ICBDSR), через спільний лист закликали ВООЗ інтенсифікувати заходи щодо фортифікації продуктів харчування мікроелементами. У підписаному листі організації наголосили, що дефіцит мікроелементів є кризою, яка впливає на всі громади в усьому світі, незалежно від рівня доходів, і, що існує значний незавершений порядок денний щодо фортифікації продуктів харчування, закликаючи ВООЗ подвоїти зусилля для покращення доступності і якості програм із фортифікації, котрі мають великий потенціал для боротьби із даним дефіцитом, якому можна запобігти, та для покращення здоров’я.

Оновлено: 01/08/2023 — 14:49