29 листопада 2017 року відбувся круглий стіл на тему “Шляхи зменшення дитячої смертності”, ініційований і проведений Комітетом Верховної Ради України з питань охорони здоров’я.
До участі у цьому заході запрошувались народні депутати України, представники Адміністрації президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України, інших зацікавлених міністерств і відомств, Національної академії медичних наук України, наукових медичних установ, міжнародних організацій, а також фахівці, експерти і представники ЗМІ.
На круглому столі виступив голова правління ОМНІ-мережі проф. Володимир Вертелецький, який представив доповідь на тему “Вроджені вади розвитку як одна з провідних причин малюкової смертності. Шляхи боротьби з епідемією вроджених вад невральної трубки в Україні”. У доповіді було показано, що в Україні існує довготривала епідемія спинномозкової кили (в Європі найбільше таких дітей втрачає саме Україна), з якою можна успішно боротись шляхом проведення обов’язкової фортифікації борошна фолієвою кислотою. Кошти такої ініціативи складають біля 1/20 частини витрат на медичну опіку таких дітей. Крім того, Україна вже виробляє збагачене борошно на експорт, але не для українців. Також доведено досвідом понад 80 країн, що така стратегія є ефективною, економічно вигідною та безпечною. Властиво, законодавство СРСР передбачало збагачення борошна, а МОЗ України вже 10 років рекомендує жінкам репродуктивного віку вживати таблетовану фолієву кислоту преконцепційно як безпечний вітамін. Запровадження фортифікації дозволить рятувати 1000 дітей щорічно від смерті або каліцтва. Здійснення цієї ініціативи зменшить на 15% малюкову смертність в Україні.
Проф. В. Вертелецький запропонував проект резолюції з цього питання.