Відкритий лист ОМНІ-мережі

МИ, ВИ ТА ВСІ

ЗНИЖЕННЯ ДИТЯЧОЇ СМЕРТНОСТІ

ФОРТИФІКАЦІЯ БОРОШНА ФОЛІЄВОЮ КИСЛОТОЮ
ВАДИ НЕВРАЛЬНОЇ ТРУБКИ – ЗАПОБІГАННЯ SPINA BIFIDA

МИ, ВИ та ВСІ українці можемо знизити дитячу смертність. Україна не відрізняєть­ся від інших країн Європи щодо факторів ризику, пов‘язаних з недоношеністю, малою масою тіла при народженні, юним чи старшим віком матері. Україна відрізняється від інших країн Європи високою частотою вад невральної трубки (spina bifida).

Неонатальна смертність дітей з вродженим вадами в Україні також не дуже від­різняється від цього показника в інших країнах Європи. Але після першого місяця життя смертність таких дітей швидко підвищується, і це відрізняє Україну від інших європейських країн. Повторні та детальні аналізи популяційних даних про вроджені вади, зібраних в Європі програмами EUROCAT за підтримки Єврокомісії, зокрема в рамках проекту EUROlinkCAT та дані, зі­брані в Україні програмою ОМНІ-мережі, підтверджують цей факт. ОМНІ-мережа є повним членом EUROCAT – Європейської організації систем моніторингу вроджених вад. Ці факти свідчать, що смертність після періоду новонародженості найімовірніше пов’язана з якістю системи опіки таких дітей, а значить багато факторів ризику можна усунути або значно зменшити їх вплив.

Тому МИ, ВИ і ВСІ маємо не тільки можливість, але й обов’язок бути свідомими і ак­тивно додавати власні зусилля, щоб розпізнати і виключити фактори смертності, яким можна запобігти.

Щодо вад невральної трубки, їх частота у Волинській, Рівненській і Хмельницькій областях є настільки високою, що це можна було б назвати епідемією. Ще вища частота спостерігається у рівненському Поліссі. Україна виробляє і експортує борошно, збага­чене (фортифіковане) фолієвою кислотою. Але українці не мають доступу до такого борошна. Законопроект про фортифікацію борошна кілька років тому був поданий до Верховної Ради, але, на жаль, до цього часу не розглянутий. Смертність, пов’язану із spina bifida, можна зменшити на 50%, як це вже здійснено у понад 50 країнах світу.

ВИ і ВСІ можете додати свої зусилля, створити ініціативи та стратегії втручання з метою зниження пов‘язаної з вродженими вадами дитячої смертності, принаймні до рівня, який існує в Євросоюзі. А ми – члени ОМНІ-мережі продовжимо свої зусилля у цьому напрямі.

 

Від імені членів ОМНІ-мережі для дітей,

В. Вертелецький,
Голова правління

Л. Євтушок,
Медичний координатор

Н. Зимак-Закутня,
Клінічний координатор

Оновлено: 15/03/2024 — 20:53