9 вересня – Міжнародний день запобігання фетальному алкогольному спектру порушень (ФАСП)

Відзначення цієї дати започатковане у 1999 році з метою нагадування суспільству, що вплив алкоголю під час вагітності є однією із основних причин вроджених вад і порушень у розвитку дітей, яким на 100% можна запобігти.

ФАСП спостерігається навіть частіше, ніж синдром Дауна. Чому ж так? За даними літератури, понад 80% жінок вживають алкоголь до вагітності, а від 3 до 20% не відмовляються від нього, виношуючи дитину. Дослідження свідчать, що жінки не завжди володіють достатньою інформацією про шкоду, яку завдає алкоголь під час вагітності на розвиток дитини, а тому і не виключають вживання алкоголю під час вагітності.

ФАСП – це узагальнююча назва для різних за ступенем тяжкості проявів відхилень у розвитку дитини. Більш точним, є використання терміну «фетальний алкогольний спектр порушень – ФАСП». Вважають, що частота ФАСП у дітей складає 1%. ФАСП охоплює весь діапазон можливих наслідків впливу алкоголю у пренатальному періоді. Він включає:

 • Фетальний алкогольний синдром (ФАС) – найважчий наслідок пренатального впливу алкоголю. Частота ФАС в Україні за даними програми запобігання вродженим вадам ОМНІ-мережі становить 0,5-0,6 на 1000 новонароджених.
 • Частковий фетальний алкогольний синдром (чФАС) – означає, що присутні не всі критерії для діагнозу ФАС або ж наслідки пренатального впливу алкоголю є менш важкими.
 • Пов’язане з алкоголем порушення нейророзвитку (ПАПН) – коли відсутні явні фізичні ознаки, які вказують на пренатальний вплив алкоголю, але підозрюється ураження мозку.

Алкоголь вбиває та деформує дітей – ті, хто виживають і не мають деформацій, часто мають психічні розлади (фетальний алкогольний спектр порушень або ФАСП).
Жодна жінка, яка може завагітніти або вже вагітна, не повинна вживати алкоголь.
Дослідження ОМНІ-мережі показують, що діти з ФАСП часто стають «соціальними сиротами» – 41% знаходяться в державних дитячих будинках чи установах, а 7% помирають до 1 року!
Вживання алкоголю – це не розвага для жінок, які можуть завагітніти. Алкоголь вбиває дітей!

Більше інформації можна знайти на сторінках наших веб-сайтів:

 1. Навчальні ВЕБІНАРИ для фахівців від професора Володимира Вертелецького про вплив алкоголю:
 1. Ключові презентації видатних науковців:
  • Фетальний алкогольний спектр порушень – перспективи. Лекція 2013 року проф. Кеннета Воррена (директора Національного інституту алкоголізму та зловживання алкоголем США) – англійською мовою з українським послідовним перекладом.
  • Діагностика фетального алкогольного синдрому. Презентація проф. Кеннета Л. Джонса (Кафедра педіатрії Каліфорнійського університету, Сан-Дієго, Ла-Хоя, Каліфорнія, США) в Українському Католицькому Університеті (Львів, Україна) в квітні 2017 року – англійською мовою з українським послідовним перекладом.
  • Фетальний алкогольний спектр порушень (ФАСП) та розвиток. Презентація проф. Клер Д. Коулз (Медична школа Університету Еморі, Атланта, Джорджія, США) в Українському Католицькому Університеті (Львів, Україна) в квітні 2017 року – англійською мовою з українським послідовним перекладом.
 1. Розуміння ФАСП та підтримка дітей з ФАСП: Посібник для батьків, опікунів, вчителів, психологів та лікарів
 2. Дитина для життя. 22-хвилинний навчальний фільм, що пояснює фетальний алкогольний спектр порушень (ФАСП), а також інтерв’ю з експертами, сім’ями та дітьми, які постраждали від ФАСП. Фільм створений організацією NOFAS United Kingdom (NOFASUK) і перекладений українською мовою Ukraine Works Ltd (директор Енн Лінден)
 3. Навчальні програми для дітей з порушенням розвитку і ФАСП:
 1. Інформаційні статті – фактшити про фетальний алкогольний синдром:
 1. Каруселі – Висвітлення ідей, переданих картинами і словами – Освоєння англомовної термінології з меншими зусиллями:

В Україні створена громадська організація “Діти з ФАС – це стосується всіх НАС”, яка об’єднує батьків, які виховують дітей з ФАСП.

Оновлено: 08/09/2020 — 15:19