Відзначення цієї дати започатковане у 1999 році з метою нагадування суспільству, що вплив алкоголю під час вагітності є однією із основних причин вроджених вад і порушень у розвитку дітей, яким на 100% можна запобігти.
ФАСП спостерігається навіть частіше, ніж синдром Дауна. Чому ж так? За даними літератури, понад 80% жінок вживають алкоголь до вагітності, а від 3 до 20% не відмовляються від нього, виношуючи дитину. Дослідження свідчать, що жінки не завжди володіють достатньою інформацією про шкоду, яку завдає алкоголь під час вагітності на розвиток дитини, а тому і не виключають вживання алкоголю під час вагітності.
ФАСП – це узагальнююча назва для різних за ступенем тяжкості проявів відхилень у розвитку дитини. Більш точним, є використання терміну «фетальний алкогольний спектр порушень – ФАСП». Вважають, що частота ФАСП у дітей складає 1%. ФАСП охоплює весь діапазон можливих наслідків впливу алкоголю у пренатальному періоді. Він включає:
- Фетальний алкогольний синдром (ФАС) – найважчий наслідок пренатального впливу алкоголю. Частота ФАС в Україні за даними програми запобігання вродженим вадам ОМНІ-мережі становить 0,5-0,6 на 1000 новонароджених.
- Частковий фетальний алкогольний синдром (чФАС) – означає, що присутні не всі критерії для діагнозу ФАС або ж наслідки пренатального впливу алкоголю є менш важкими.
- Пов’язане з алкоголем порушення нейророзвитку (ПАПН) – коли відсутні явні фізичні ознаки, які вказують на пренатальний вплив алкоголю, але підозрюється ураження мозку.
Алкоголь вбиває та деформує дітей – ті, хто виживають і не мають деформацій, часто мають психічні розлади (фетальний алкогольний спектр порушень або ФАСП).
Жодна жінка, яка може завагітніти або вже вагітна, не повинна вживати алкоголь.
Дослідження ОМНІ-мережі показують, що діти з ФАСП часто стають «соціальними сиротами» – 41% знаходяться в державних дитячих будинках чи установах, а 7% помирають до 1 року!
Вживання алкоголю – це не розвага для жінок, які можуть завагітніти. Алкоголь вбиває дітей!
Більше інформації можна знайти на сторінках наших веб-сайтів:
- Навчальні ВЕБІНАРИ для фахівців від професора Володимира Вертелецького про вплив алкоголю:
- Ключові презентації видатних науковців:
-
- Фетальний алкогольний спектр порушень – перспективи. Лекція 2013 року проф. Кеннета Воррена (директора Національного інституту алкоголізму та зловживання алкоголем США) – англійською мовою з українським послідовним перекладом.
- Діагностика фетального алкогольного синдрому. Презентація проф. Кеннета Л. Джонса (Кафедра педіатрії Каліфорнійського університету, Сан-Дієго, Ла-Хоя, Каліфорнія, США) в Українському Католицькому Університеті (Львів, Україна) в квітні 2017 року – англійською мовою з українським послідовним перекладом.
- Фетальний алкогольний спектр порушень (ФАСП) та розвиток. Презентація проф. Клер Д. Коулз (Медична школа Університету Еморі, Атланта, Джорджія, США) в Українському Католицькому Університеті (Львів, Україна) в квітні 2017 року – англійською мовою з українським послідовним перекладом.
- Розуміння ФАСП та підтримка дітей з ФАСП: Посібник для батьків, опікунів, вчителів, психологів та лікарів
- Дитина для життя. 22-хвилинний навчальний фільм, що пояснює фетальний алкогольний спектр порушень (ФАСП), а також інтерв’ю з експертами, сім’ями та дітьми, які постраждали від ФАСП. Фільм створений організацією NOFAS United Kingdom (NOFASUK) і перекладений українською мовою Ukraine Works Ltd (директор Енн Лінден)
- Навчальні програми для дітей з порушенням розвитку і ФАСП:
-
- Програма раннього втручання для дітей із затримкою розвитку “Маленькі сходинки” (включає відеопрезентації – “Вступ до програми”, “Розвиток мовлення”, “Навички загальної моторики”).
- Програма розвитку адаптивних навичок “GoFAR” (включає відеопрезентації “Поліпшення поведінки і життєвих навичок для дітей з ФАС. Програма “GoFar”, “Особливості поведінкових порушень дітей із ФАС як наслідок впливу алкоголю на нейророзвиток”).
- Програма інтерактивного вивчення математики “MILE” (включає відеопрезентації “Інтерактивне навчання та програма “MILE”, “Особливості поведінкових порушень дітей із ФАС як наслідок впливу алкоголю на нейророзвиток”).
- Інформаційні статті – фактшити про фетальний алкогольний синдром:
-
-
- Фетальний алкогольний синдром (ФАС) – одна із найпоширеніших причин вроджених вад і порушень розвитку дітей
- Фетальний алкогольний синдром (ФАС) – одна із найпоширеніших причин затримки розумового розвитку та одна з головних проблем здоров’я нації
- Алкоголь та здоров’я
- Алкогольний синдром плода
- Вживання алкоголю під час вагітності
- Фетальний алкогольний синдром (Алкогольна ембріофетопатія)
- Fetal Alcohol Syndrome (FAS) / Fetal Alcohol Spectrum Disorders (FASD)
-
- Каруселі – Висвітлення ідей, переданих картинами і словами – Освоєння англомовної термінології з меншими зусиллями:
В Україні створена громадська організація “Діти з ФАС – це стосується всіх НАС”, яка об’єднує батьків, які виховують дітей з ФАСП.