Робочі зустрічі проф. В. Вертелецького в м. Рівне

На початку грудня 2017 року прес-служба Рівненської ОДА повідомила, що Рівненщина ініціює прийняття загальнодержавної програми з фортифікації борошна фолієвою кислотою. З такою пропозицією область звернулася до Прем’єр-міністра, Міністерства охорони здоров’я та Міністерства аграрної політики та продовольства України. Цю ідею підкріпили рішенням сесії обласної ради.

Річ у тім, що за останніми дослідженнями науковців частота вроджених вад невральної трубки (ВНТ) в рівненському Поліссі становить 21-25 випадків на 10 тисяч новонароджених дітей, а в неполіській частині області – 14-18. Ці дані свідчать про епідемію ВНТ в Україні. Ці вади виникають на ранніх етапах внутрішньоутробного розвитку дитини через нестачу фолієвої кислоти, а їх проявами є аномалії головного та спинного мозку, черепа і хребта.

4 грудня відбулась зустріч голови правління ОМНІ-мережі проф. В. Вертелецького з заступником голови Рівненської ОДА Світланою Богатирчук-Кривко та керівництвом Рівненського клінічного лікувально-дісагностичного центр ім. В. Поліщука (РКЛДЦ) та медико-генетичного центру, який функціонує в РКЛДЦ.

Зліва направо: Роман Шустик – головний лікар РОКЛДЦ ім. В.Поліщука,
Любов Євтушок – завідуюча обласним медико-генетичним центром,
Володимир Вертелецький – директор програм розвитку дітей і запобігання вродженим вадам
та голова правління МБФ «ОМНІ-мережа для дітей», Світлана Богатирчук-Кривко –
заступник голови Рівненської обласної державної адміністрації, Ігор Шумлянський –
заступник головного лікаря РОКЛДЦ ім. В.Поліщука

«Наша організація і я особисто зосередили свої зусилля запобіганню вродженим мальформаціям, серед яких спинномозкова кила і подібні до неї аномалії. Наша команда привернула увагу українського і міжнародного суспільства, що частоти ВНТ в Україні є найвищими в Європі», – зазначив Володимир Вертелецький.

«Ми сподіваємося, що нашу пропозицію підтримають, адже про здоров’я дітей потрібно дбати в першу чергу – це майбутнє нашої держави. І ми маємо можливість вплинути на те, яким воно буде, ми повинні думати наперед», – відзначила Світлана Богатирчук-Кривко. З цією метою нещодавно вона опублікувала в газеті «Урядовий кур’єр» статтю про необхідність фортифікації борошна фолівою кислотою. Окрім цього, вона вважає, що це питання варто озвучити на Раді Європи, аби отримати партнерську підтримку у впровадженні програми.

Довідково. Фолієва кислота – це вітамін групи В. Її рекомедовано приймати жінкам до і під час вагітності з метою профілактики ВВР у дітей. Але дані досліджень свідчать, що таких рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України дотримуються менше 10% жінок. Жінки починають приймати фолієву кислоту переважно, коли стають на облік в жіночій консультації у зв’язку з вагітністю. А це занадто пізно, бо ВНТ формуються до 27-28 дня вагітності, коли жінка ще не знає, що вагітна.

5 грудня проф. В. Вертелецький та Л. Євтушок зустрілись з генеральним директором Волиньского обласного дитячого територіального медичного об’єднання Сергієм Ляшенко. Серед актуальних питань відновлення подальшої співпраці були:

  • вивчення впливу можливих наслідків аварії на ЧАЕС на розвиток і здоров’я дітей;
  • аналіз ВВР серед дитячого населення, в тому числі і серед проживаючих в постраждалих від аварії районах;
  • розвиток напрямку реабілітації, в тому числі ранньої, з комплексним підходом та наступністю – перинатальний центр – неонатальний центр – неврологічне дитяче відділення, реабілітація в умовах санаторію для дітей з батьками «Дачний» – співпраця з районними педіатричними службами.
Проф. В. Вертелецький і С. Ляшенко (зліва)

На зустрічі була досягнута домовленість про напрацювання плану заходів щодо створення Медичної служби спостереження за розвитком і здоров’ям дитини (катамнестичної служба) на базі Волинської обласної дитячої консультативної поліклініки.

Перебуваючи в м. Рівному, проф. В. Вертелецький взяв участь в кількох програмах Рівненського телебачення, присвячених профілактиці вад невральної трубки та життєвому шляху славетного професора:

Оновлено: 15/01/2018 — 12:38